Co nám pomohlo při nástupu do školky?

Anna Ružičková
Nástup do školky je těžký ve třech letech, ve čtyřech, ale i v pěti. Je těžký pro dítě, i pro rodiče. My jsme si nástupem prošli nedávno a ráda bych vám předala tipy na to, jak to můžete zvládnout, co nejlépe to půjde.

Malý začal chodit do dětské skupiny ve 2,5 letech. Vybírali jsme z několika skupin, ale na to, že je Brno druhé největší město, tak mě výběr moc nepotěšil. Když už jsme našli dvě skvělé skupiny, stejně to mělo pro mě velký háček. Tím bylo odloučení od prvního dne. Ani jedna skupina v Brně nám "nedovolila" zůstat první dny s dítětem pro adaptaci.

Pro mě bylo takové zjištění celkem šok, protože jsem věřila, že soukromé skupiny budou na toto přizpůsobené, a že když se snaží být světové, budou i v tomto směru. Nejsou, tedy aspoň v Brně ne, a to jsem se informovala i tam, kde bylo obsazeno. Samozřejmě máte rodič právo zůstat s dítětem, těžko říct, jak by to ale vypadalo ve skupině, kde si to nepřejí.
To k naší zkušenosti s výběrem. Ale pojďme se podívat dál...

Jakákoli zásadní změna v životě dítěte může mít vliv na to, jak spí. Existuje celá řada sociálních změn, které mohou mít dopad na dítě, jako je stěhování, úmrtí v rodině nebo nová práce rodičů. Jednou z nejobtížnějších změn pro dítě je odchod primárního pečovatele, většinou matky, zpět do práce. Dítěti se v tu chvíli obrátí celý jeho svět vzhůru nohama. Všechno, co ví a na čem závisí, se najednou mění. Víme, že je to pro dítě VELMI obtížné, ale také víme, že si mnoho rodičů nemůže dovolit zůstat doma. Je to jedna ze situací, kdy budete dělat něco, co se nedá změnit, ale dítěti by mělo být dovoleno vyjádřit všechny emoce v náručí pečovatele. Podpořené slzy pomůžou dítěti přizpůsobit se změnám.

Co je tedy důležité? Vědět, jak emočně podpořit dítě. Umět s ním komunikovat a komunikovat o této změně předem. Neházejte děti do vody!

Podporované emoce jsou důležitou součástí každého takového procesu. Dáváte dítěti bezpečí a pochopení v situaci, kdy to nejvíce potřebuje.

Než dítě do školky nastoupí nebo než zaměstnáte chůvu:
 • Dejte si čas na to, abyste si promysleli, co si o odchodu do práce myslíte a jak se cítíte.
 • S dítětem komunikujte o tom, co se stane, čtěte tematické knížky apod.
 • Představte dítěti nového pečovatele (v případě chůvy).
 • V případě školky nebo jesliček zjistěte, zda se můžete přijít podívat dříve, než dítě nastoupí.
 • V případě, že kojíte, vytvořte si plán.


Opravdu dobře si promyslete, zda to, pro co jste se rozhodli, je něco, do čeho chcete jít. Jaký z toho máte pocit? Co se ve vás odehrává? Chápete všechna pro a proti? Dítěti představte novou chůvu, pokud se rozhodnete jít touto cestou. Tady je super, že se může seznamovat postupně i s vámi. Do školky se běžte podívat, nejlépe všichni. Každého totiž napadne jiná otázka a dítě se seznámí s prostředím a lidmi. Pokud vám to umožní, rozhodně se zapojte i do adaptace. A v případě, že kojíte, a chcete v tom dál pokračovat, vytvořte si plán. Budete moci v práci odsávat mléko? Budete ho mít kde uskladnit? Budete ho moci popřípadě donést do školky?

Co dělat po nástupu?
 • V prvních týdnech nedělejte žádné velké změny ve spánku ani jinde.
 • V prvních týdnech si nedělejte velké plány na večery a víkendy.
 • Vytvořte si plán B v případě, že by dítě onemocnělo.
 • Buďte k dítěti empatičtí.
 • Využijte všechen čas, kdy se můžete propojit.
 • Nemějte velká očekává od chování vašeho dítěte.


Nástup do školky a s tím spojené odloučení je obrovská změna. Nedělejte tedy žádné další a dejte sobě i dítěti čas na to, aby se vše uklidnilo a všichni jste si zvykli. Změny může udělat vaše dítě. Po nástupu do školky se může stát, že se dítě začne v noci více kojit, více budit, nebo se přesune zpět do vaší postele. Neřešte to! Dejte tomu potřebný čas, ubezpečte dítě o tom, že je u vás v bezpečí a v pořádku a uvidíte, že se to zklidní velice rychle samo.

Na první týdny si nedělejte ani velké plány na večery a víkendy. Snažte se všechen volný čas trávit společně, napojit na sebe, vytvořit si své nové rituály a spojení. Také je možné, že bude dítě hned nemocné, a tak nezapomeňte na krizový plán.

Nezapomínejte na to, že je tato změna pro dítě obrovsky těžká. Počítejte s tím, že emoce, které nevypustí ve školce, bude potřebovat vypustit doma, v bezpečí, s vámi. A je lepší, když to udělá odpoledne, než těsně před spaním. Dávejte dítěti najevo, že se na něj těšíte, ne, že vám po něm bude smutno. Toto přemostění je velmi důležité. Místo: "Bude mi po tobě tak moc smutno." zkuste "Budu se strašně moc těšit na to, až si spolu budeme odpoledne hrát.". Ujišťujte dítě, že se pro něj do školky vždy vrátíte, a že budete vždy spěchat, abyste byli spolu a užívali si svůj čas. Nelžete o tom, proč to děláte. Vysvětlete dítě pravdivě, proč do školky začne chodit, proč je to potřeba.

To si myslím, že jsou nejdůležitější věci, které vám můžou pomoci, a nám pomohli moc. Od začátku jsme o školce mluvili upřímně. Říkala jsem malému, že budu pracovat, že chci a taky musím. Ale jakmile udělám všechnu práci, tak pro něj budu spěchat a vždy pro něj přijdu. Můžou přijít slzičky a pár jich přišlo i u nás. Vždycky jsme si vše vysvětlili, probrali to a nakonec zjistili, co pomůže. Ale také víme, že ještě emoce přijít můžou, protože se často stává, že děti do školky nastoupí v klidu a za 2-3 týdny přijde zjištění, že to tak bude už stále a toto uvědomění způsobí spoustu slz.

Držím vám moc palce, ať je váš nástup co nejklidnější!

Tady ještě tip na čtení, které vám může pomoci:

Nevíte, jak si vytvořit rodinné rituály?

Už brzy se můžete těšit na krásný workshop Vědomé spojení - vytvořte si rituály, na kterém se společně naučíme vytvořit si rituály speciálně pro vás a vaší rodinu. Přesně na míru, podle toho, co vám baví, co s vámi rezonuje a co milujete! Zapněte si odběr newsletteru a budete o workshopu vědět jako první. Počet míst bude omezen!
Thank you!
Created with