Self-care: je opravdu potřeba spousta času, abych si ji dopřála?

Anna Ružičková
Všichni víme, že se o sebe musíme starat, abychom péči dokázaly poskytnout i našim dětem. Jenže jak to máme udělat, když kolikrát nevíme, co potřebuje naše dítě, natož my samy? Cítíte z toho trochu tlak? Tlak na to, že bychom se měly každý den protáhnout nebo si jít zaběhat. Tlak na to, že bychom každý den měly zvládnout svou rutinu. Tlak na to, že bychom měli každý den zvládnout teplý oběd.

A jaká je realita? Každý den nám to rozhodně všechno nevyjde. Pak se začneme točit v kruhu výčitek a špatného svědomí, až si řekneme, že se na to můžeme vykašlat a přestaneme úplně se vším.

A já vám chci dneska připomenout pár důležitých věcí:

  • Jako maminka se naprosto změníte. Opravdu se mění váš mozek, takže už prostě nejste ta stejná osoba.
  • Miminko je úplně nový člověk ve vašem životě, a vy se spolu učíte žít a budujete vzájemnou lásku. Není to z minuty na minutu.
  • O dítě je potřeba starat se 24/7, což znamená, že se váš život bude hlavně v začátcích dost možná vzhůru nohama.


Když si připomenete tyto tři naprosto základní fakta, vyjde vám z toho, že dost pravděpodobně nebude stíhat pětkrát týdně cvičit, každý den dvakrát vařit, vždy stíhat svojí hodinovou face rutinu apod. Ano, možná, že v začátcích zvládnete vše, a pak se to změní. Možná, že to budete zvládat neustále, a je to super. Ale přiznejme si, že většině z nás se život s miminkem změní, už je kvůli tomu, že se měníme my, a s tím i naše priority.

Jak tedy s novým miminkem začít, abyste na sebe neměla příliš vysoké nároky?
  1. Snažte se skrze potřeby vašeho dítěte zjistit své vlastní. Neustále zjišťujeme, co se s naším dítětem děje, jestli má hlad, žízeň nebo potřebuje pomazlit. Zajímáme se o jeho potřeby a naplňujeme je. Zkuste si pokládat naprosto stejné otázky, které řešíte se svým dítětem. Mám hlad? Mám žízeň? Potřebuji uklidnit? Potřebuji obejmout? Čím víc se budete ptát sama sebe, tím více začnete zjišťovat své vlastní potřeby a to už je jen krůček k jejich naplnění.
  2. Zjistěte, co vám pomáhá k naplnění vašich potřeb. Když už je dobře znáte, můžete najít efektivní způsoby, jak je i v péči o dítě naplnit. Když jsem malého kojila, vždy jsem měla obrovskou žízeň, a pokud jsem se včas nenapila, začala jsem být strašně nervózní a tuto nervozitu jsem přenášela i na malého. Když jsem tuto svojí potřebu objevila, před kojením jsem si nachystala dvě sklenice vody blízko sebe a k nervozitě nedošlo. A to jsou přesně ty malé věci, kterými začněte. Pro někoho to může být pomalé ráno, kdy máte 10 minut pro sebe, abyste si dala rychlou sprchu a srovnala si myšlenky. Někdo potřebuje rituál před uspáváním. Hledejte maličkosti, ne hned hodinu v posilovně.
  3. Než začnete posouvat hranici a přidávat další a další self-care péči, pracujte na prvních dvou bodech. Je důležité si opravdu dobře osvojit to, že opravdu znáte své základní potřeby, které naplňujete. Jakmile budete mít naplněné to nejzákladnější, můžete se posunout dál.


Kdo sledujete můj IG profil, určitě jsem si všimli, že proběhla 10 denní předvánoční self-care. Na všechny dny a úkoly se můžete podívat na IG, zůstanou tam uložené. Jsou to naprosto jednoduché úkoly, které nemusíte "plnit" každý den, ale když budete mít chuť, zkuste si něco vybrat.

Pokud se vám to líbí, můžete si TADY stáhnout celý self-care e-book, kde najdete otázky pro sebe i pro pár, úkoly a také tipy na dárky.


Deník Nezapomenutelná

Chcete mít chvilku pro sebe, zapisovat si vzpomínky a zároveň nebýt omezená časově? Přesně pro vás je tady tento skvělý deník Nezapomenutelná, kam si můžete zapsat vaše myšlenky nebo zážitky dnes, ale klidně také za rok!
Created with